Область пошуку:
Статті компаній

Цегла: види, характеристики. Яка цегла краще?

17.08.2020

Цегла - це будівельний матеріал, застосовується в кладочних, облицювальних роботах. Зазвичай буває в формі прямокутного паралелепіпеда. Найчастіше цеглу роблять з глини, яку змішують з водою і піском, надають форму, сушать і потім обпалюють. Є ще вид, який складається з вапна і піску. Цеглою кладуть стіни, стовпи, паркани, печі, облицьовують будинки, мостять доріжки.

Далі розповімо докладніше про різновиди цегли.

Фото видів цегли

різновиди цегли

Класифікація цегли

Яка буває цегла?

За матеріалом виробництва

  • Керамічна (червона)
  • Силікатна (біла)
  • Гіперпресована цегла

За способом використання

  • Рядова (будівельна, кладочна, чорнова, забутовочна, бутова)
  • Облицювальна (лицьова)
  • Вогнетривка (пічна шамотна)
  • Цокольна
  • Тротуарна

За наповненням

  • Повнотіла (суцільна)
  • Пустотіла (пориста)

За способом виробництва

  • Ручної та механічної формовки
  • Пластичного і напівсухого формування

За розміром, формою

  • одинарна
  • полуторна
  • подвійна
  • добірні елементи (половинка, четвертинка, 3/4)
  • Фасонна (фігурна, лекальна)
  • євро

Окремим рядком варто вказати клінкерну, лего-цеглу, бетонну, гіпсову, декоративну цеглу. Але про них докладніше читайте на Promobud.ua нижче.

Характеристики цегли

Міцність (марка): М50, М75, М100, М125, М150, М200, М250, М300, М350, М400, М450, М500, М800, М1000

Морозостійкість: F15, F20, F25, F30, F35, F50, F75, F100, F125, F150, F175, F200, F250, F300

Теплопровідність: 0,1 до 18 Вт/м

Водопоглинання: від 3 до 16%

Розберемо докладніше кожний з видів цегли і їх характеристики

відео на тему: Яка цегла краще? Види цегли

Керамічна цегла

Це найпоширеніший вид цегли. Ще її називають червоною через характерний колір. Такий колір дає глина після випалу. Керамічна цегла виробляється з глини, яка не придатна для виробництва інших керамічних виробів: порцеляни, фаянсу, керамічного посуду і т.п.

Як роблять керамічну цеглу?

П'ять основних кроків:

  1. Привезену на завод глину очищують від різних сторонніх предметів, домішок (сульфат, мергель), просівають, доводять до однорідної маси.
  2. Змішують глину з піском і водою. Чим жирніше глина, тим більше піску. Якщо треба, додають різні добавки, пігменти.
  3. Формують. Якраз цьому етапі їй надається відома прямокутна форма. Тут є різні способи формування - про це напишемо нижче в статті.
  4. Сушать. Тут отримують так звану цеглу-сирець
  5. Обпалюють при температурі від 800 до 1000 ℃

На етапі сушіння і випалу важливо не помилитися, до якої вологості потрібно сушити, а потім наскільки потрібно витримувати на випалюванні. А також, щоб ці процеси відбувалися рівномірно. Всі ці параметри (температура і час) сильно залежить від мінерального складу глини конкретного родовища і спочатку на заводі технологами відбувається процес проби і налаштування обладнання конкретно на певний тип викопного матеріалу (суміші) і потім вже "по накатаній" технології "штампують" цеглу.

Способи формування керамічної цегли

  • Пластичне. В'язку глиняну масу видавлюють в форми достатньої вологості (від 15 до 21%), після чого вже сушать до потрібної кондиції
  • Напівсухе пресування. Більш суху суміш глини 7-12% формують під пресом. Такий сирець перед випалюванням не вимагає занадто довгою сушки.

Що краще: цегла пластичного формування або напівсухого пресування?

Таблиця №1 Порівняння цегли пластичного формування і напівсухого пресування

Характеристика  Пластичне формування Напівсухе пресування
Вологопоглинання  менше  більше 
Міцність на злам краще  гірше 
Можлива пустотность до 30% до 13% 
Морозостійкість  краще  гірше 
Форма, зовнішній вигляд гірше  краще (гладкі грані, менше дефектів)
Ціна  дорожче  дешевше 

З даних таблиці можна зробити висновок, що цеглу напівсухого пресування не рекомендується використовувати в місцях, де планується більша ймовірність контактування з вологою, а також в регіонах, де протягом року є сильні перепади температур від морозів до плюсів. Це пов'язано зі збільшеним вологопоглинанням, як наслідок, відносно низькою морозостійкістю.

Що таке морозостійкість цегли?

Це кількість циклів заморожування і розморожування, яке може витримати вироб до втрати міцності. Маркується літерою F (що означає Frost в перекладі з англійської "мороз") від F15 до F300. Чим вище цифра, тим більше циклів може витримати цегла.

Протягом одного року не завжди відбувається лише один цикл. Наприклад, в північних широтах якщо почалися холоди, то один раз заморозилося і аж до самої весни більше цегла не розморожується. Виходить всього один цикл. А ось як раз в більш середніх широтах часто буває, що протягом року по кілька разів відбуваються переходи від морозів до температури більше 0 ℃, а це вже за рік кілька циклів використовується. Тому, як це не парадоксально, показник морозостійкості в цеглі особливо важливий більше не для півночі, з суворим кліматом, а для помірних, більш теплих широт. 

Також ми бачимо, що цеглу пластичного формування можна випускати з великим відсотком пустотности, що робить його теплопровідність менше. А це як раз відповідь на питання "Яка цегла краще тримає тепло?", тобто, тепліше.

Крім того, що пластично сформована цегла забезпечує кращу теплоізоляцію, вона ще й міцніше на злам (в той час, як на стиск обидва види однаково надійні). А це важливий фактор в сейсмоактивній місцевості.

Дві переваги цегли напівсухого пресування:

а) її ідеальна форма (зручніше в роботі і естетичніше)

б) дешевше (завдяки менш витратній технології виробництва)

Цегла ручного формування

У чому принципові відмінності цегли ручного формування від інших?

Вони криються в самій назві. Вона формується вручну. Тобто роблять її, як за старих часів. Також для неї використовують дещо особливий сорт тугоплавкої глини з домішками лесу. Що підвищує її характеристики.

Основні етапи ті ж, що і у звичайної керамічної цегли. Тільки в нашому випадку майстер РУКАМИ вкидає потрібну кількість глиняної суміші в спеціальну дерев'яну форму, попередньо відшліфовану зсередини для рівності форми і посипану піском, щоб сформована цегла легко виймалася.

Через те, що це ручна праця, то й фактура, малюнок поверхні такої цегли унікальний, немає однакових цеглинок. Це надає кладці солідності, десь старовини, елітності.

В процесі замісу в неї можуть додавати різні барвники. Також після випалу можуть навіть спеціально кинути на підлогу, щоб були деякі відколи (десь рустик, десь "під старовину"). Загалом, політ фантазії.

Завдяки дещо шорсткій поверхні цеглу ручного формування легше класти, так як цемент добре зчіплюється.

Мінуси цегли ручного формування

  • Мінусом є те, що річна цегла має трохи більше вологопоглинання, а звідси меншу морозостійкість і далі і міцність. Але це важливо тільки для широт з вологим кліматом і одночасно різкими перепадами від морозів на плюсову температуру.
  • Дорожче звичайної червоної цегли через високу трудомісткості.

Країни, які славляться якісною цеглою ручного формування: Бельгія, Нідерланди, Данія

Клінкерна цегла

Що таке клінкерна цегла?

Це цегла, вироблений із спеціальних сумішей глини (тугоплавкой) з певними домішками. Випал проводиться при значно більш високих температурах, ніж керамічної - не 800-1000 ℃, а в середньому 1200 ℃.

Як виробляють клінкер?

5 етапів виготовлення клінкерної цегли

  1. Змішують шамот, польовий шпат, глинистий мінерал + вода. Отримуємо особливу глиняну шихту.
  2. Отриману масу подають в екструдер.
  3. Отриману стрічку нарізають (формують).
  4. Сушать до 2-3%.
  5. Обпалюють в спеціальних низькоканальних печах при температурі 1100-1300 ℃

Тобто клінкерна цегла від керамічної відрізняється самим складом вихідного матеріалу (глини) і більш високотемпературним випалюванням. А її плюси і мінуси щодо звичайної цеглини і інших читайте нижче.

Плюси клінкерної цегли

Довговічність більше 100 років (деякі заводи обіцяють і 200). Міцна, як граніт.

Дуже висока морозостійкість (200 і більше циклів) і низьке вологопоглинання. Стійка до грибка, лугів, кислот, ультрафіолетового випромінювання, солей - кислототривка.

Завдяки таким властивостям клінкерна цегла використовується в більш агресивних середовищах, ніж зазвичай:

  • Цоколі
  • Підвал
  • Фундамент
  • Колони
  • Септики
  • Димарі
  • Вентиляції, повітроводи
  • Дороги, тротуари
  • Стіни шкідливих виробництв
  • Сходинки

Для використання клінкерної цегли для облицювання фасадів важливі ще такі два плюси:

  1. Клінкер не дає висолів на поверхні через спікання сульфатів і солей при температурі понад 1100 ℃
  2. Так, і ще клінкерна цегла може мати велике розмаїття кольорів, що дуже важливо для додання оригінальності фасадам. І потрібний відтінок досягається часто не додаванням фарбників, а комбінаціями різного типу глини. А це плюс "в карму" екологічності.

Мінуси клінкерної цегли

  1. Вимагає спеціальних навичок каменяра, так як при кладці використовується спеціальна суміш, що новачок "не потягне".
  2. Ціна вище, ніж у звичайної керамічної відсотків на 35.
  3. Доведеться точно спланувати і розрахувати потрібну кількість, щоб відразу замовити всю партію. Чому? У двох різних виробничих партіях дуже складно витримати однаковий відтінок, фактуру.
  4. Найважча своїх керамічних аналогів через все ту ж супервисоку щільність. Це дає додаткове навантаження на конструкцію при інших рівних.

Є таке питання "із залу": "Чим відрізняється клінкерна цегла від лицювальної?" Лицьова цегла - це про спосіб застосування цегли, а не про спосіб його виробництва. Лицьова цегла може бути як клінкерна, так і інша. Клінкерна може бути облицювальною, а може застосовуватися і не для облицювання фасадів будівель, а наприклад для кладки доріжок, стін деяких споруд

Силікатна цегла

Силікатна цегла (біла) - це матеріал для кладки, який складається з вапна і кварцового піску в пропорції 1 до 9. Цей вид цегли не підлягає випалу, як роблять керамічну, а після сухого пресування обробляється в автоклаві. В результаті виходить цегла білого кольору - біла цегла, як її часто називають. Це основні відмінності

Як роблять силікатну цеглу?

  1. Змішують вапно, кварцовий пісок (іноді замість піску використовують золу, шлак, що дешевше)
  2. Сухе пресування, яка надає потрібну форму. Тиск 200 кг / см.куб.
  3. Пар з температурою (автоклав). При автоклавній обробці сильно збільшується твердість цегли. Для цих цілей використовують також інтервальний (збільшення-зниження) тиск пара (8-12 атмосфер) в 20 метрових циліндрах. В результаті дуже високої температури (до 200 ℃) і тиску відбувається хімічна реакція вапна і піску і утворюється дуже твердий матеріал - гідросилікат кальцію.
  4. Сушать. Причому експлуатаційні характеристики силікатної цегли навіть збільшуються з часом, через ще більше висихання вже на об'єкті, в стіні.

Яка цегла краще силікатна або керамічний?

Таблиця №2 Плюси і мінуси силікатної цегли в порівнянні з керамічною

Плюси Мінуси
Міцніше - 75-250 кг / см.куб в залежності від того повнотіла або пустотіла, Марки від М75 до М300 Важче керамічної в 1,5 рази (вага силікатної цегли близько 4 кг). Це дещо обмежує її застосування в багатоповерхових конструкціях, змушує викластися на більш міцний фундамент, а також створює додаткові складності при її транспортуванні і кладці. 
Дешевше керамічної на 20-30%, а то і більше Більш "холодна" (теплопровідність 0,7 Вт / м * С). Знадобиться більше витрат на теплоізоляцію
Швидше виробляється - за 1 день, замість 4-6, як у кераміки (тому й ціна нижче) Вологостійкість нижче. У силікатної цей показник водостійкості трохи нижче (6-16%). Тому її краще не використовувати в будівництві фундаменту, цоколя, особливо при наявності в грунтових водах додаткового агресивного середовища - сірчаних солей.
Рівні грані, поверхні, без сколів, вм'ятин, що дуже люблять каменярі і красива при облицюванні Менш морозостійка (F15-F50). З плином часу завдяки карбонізації на повітрі цей показник може незначно зрости. На цей показник також впливає те, що волога, яка вбереться взимку в силікат і потім замерзне там, може з більшою ймовірністю зруйнувати її. Однак це важливо у вологому і морозному кліматі. 
Завдяки своєму складу не утворює висоли, грибки Менш вогнестійка. Так, силікатна цегла така ж пожежобезпечна і негорюча, як і керамічна, але гранично допустиме температурне навантаження 550 ℃ (а у керамічного конкурента 1000 ℃). Після цього порога вона не те, щоб загоряється, а просто більш висока температура починає розкладати гідросилікат кальцію, який цементує цеглу. Через цей мінус силікатну цеглу не використовують при будівництві печей, камінів та інших конструкцій, де передбачається вплив дуже високих температур
Більш широка палітра кольорів. Це досягається як можливістю додавання пігментів в суміш, так і фарбуванням вже готової цегли. Вибір колірних рішень важливий для облицювання будівель, будівництві огорож і т.д. Це дозволяє зробити неповторний стиль дизайну, а також підібрати відтінки, які поєднуються з іншими елементами споруди, ландшафту

порівняльна характеристика силікатної і керамічної цегли

порівняння силікатної та керамічної цегли

Пориста і пустотіла - це не одне і те ж!

Є силікатна цегла щільна (повнотіла), а є пустотіла, в якій є певні порожнечі (до речі, на відміну від керамічної цегли останні не можуть бути наскрізними). Але повнотілу цеглу також можна зробити більш теплою і легкою, і при цьому вона не буде вважатися пустотілою. Це досягається зміною її щільності за рахунок пористості. Пористою силікатну цеглу роблять шляхом зміни співвідношення фракцій піску в складі. Якщо великий, середній і дрібний пісок змішати в пропорції 4-2-1 тоді досягнемо найбільшої пористості. Найщільнішу отримаємо, якщо скомбінуємо так: 16-16-1.

Також біла цегла ділиться на рядову (для кладки несучих стін беремо марку М125) і облицювальну. Цей вид цегли гарний ще й тим, що є кондиції, які можна застосовувати одночасно і як будівельну цеглу і як лицьову, - міцність і форма якраз дозволяють це робити саме з силікатною цеглою.

Гіперпресована цегла

Гіперпресована цегла - це цегла, яка виробляється з цементно-вапняної суміші шляхом гіперпресування під тиском 40 МПа. Кількість цементу в складі до 15%, 85% припадає на основну сировину - подрібнений черепашник, вапняк, а також можуть застосовувати шлак, золу, бій керамічної цегли, відсів щебеню, тирсу, відходи обробки природного каменю, залізорудних виробництв тощо.

У чому "фішка" такої гіперпресованої цегли? Справа в тому, що при надпресуванні різні складові речовини суміші на рівні молекул! зварюються між собою і отриманий молекулярний зв'язок робить її сильно міцною, як природний камінь.

Етапи виробництва гіперпресованої цегли

  1. Відбір сировини через просіювач (частки не більше 3-5 мм)
  2. Змішують з цементом, додають трохи води
  3. Направляють в матриці, в яких під тиском до 40 МПа формують
  4. Сушать або швидко в спецкамері з парою (до 70 ℃ і до 10 годин) або "повільно" в теплому приміщенні від трьох до п'яти днів
  5. При 50-70% потрібної міцності, при необхідності, надають рустикальну поверхню (декоративні відколи, нерівності).
  6. Досушка, зміцнення може відбуватися на будмайданчику, безпосередньо в кладці

Переваги та недоліки гіперпресованої цегли

Найголовнішим недоліком гіперпресованої цегли є її більш висока в порівнянні з іншими видами цегли ціна. Здебільшого саме ця дорожнеча є причиною її застосування в основному для облицювання, хоча як кладочний матеріал для несучих стін вона має всі потрібні характеристики і навіть більше.

Чим краще і гірше цегла-гіперпрес докладніше перерахуємо нижче:

Мінуси

  1. Дорожче звичайної цегли.
  2. Важче (важить більше 4 кг). Через що і витрати на фундамент вище і на транспортування, і мулярам важче.
  3. Холодніше. (Провідність тепла 0.43-1.09 Вт/(м·°С) Це все через високу щільності гіперпресованої цегли (1300-2300 кг/м.куб.). Як наслідок, стіни вимагають більше теплоізоляції.
  4. Довше сушити. Це питання оперативності поставки і ризиків недосушити.
  5. Низька паропроникність (не дихає), через ту ж надвисоку щільності - потрібен додатковий зазор при кладці
  6. Втрачає колір через кілька років, причому нерівномірно (типу "вигорає"). Це відноситься до кольорів з барвника, а природні червоні, білі і коричневі кольори тримаються нормально. Ну і цей мінус, звичайно, важливий якщо її використовувати в облицюванні, в місцях, де потрібен "порядний" зовнішній вигляд. До речі, на спеціально "зістареній" поверхні, рустик, рельєфній, це вигоряння менш помітно.
  7. Потрібно спеціальне обладнання для різання. Тобто просто так на будмайданчику НЕ розламали, а потрібен алмазоріжучий інструмент

Плюси

  1. Міцна (від 10 до 30 МПа). Напевно, найміцніша з усіх різновидів цегли. Якраз це є однією з головних причин застосування гіперпресованої цегли всюди, де тільки можна - облицювання, фундамент, цоколь, багатоповерхові будинки, в районах з високою сейсмоактивністю і т.п.
  2. Довговічна - до 200 років!
  3. Рівна - красиво лягає в кладці, зручна для роботи будівельникам.
  4. Морозостійка: від 25 до 100 циклів. Застосована в найсуворіших широтах.
  5. Вологостійка. Водопоглинання від 3 до 7 відсотків.
  6. Багато кольорів за рахунок можливості додавати різні пігменти-фарбники
  7. Добре кріпиться до цементу. Висока адгезія. Міцніше кладка. Все це виражається в багаторічному терміні служби з пункту №2

Далі познайомимося з іншими видами цегли за класифікацією в залежності від її використання

Рядова цегла

Рядова цегла (вона же будівельна, кладочна, стінова) застосовується для кладки несучих стін і перегородок. ЇЇ також можуть називати чорновою, забутовочною. Цей вид цегли несе основне навантаження конструкції. Тому повинен мати високу міцність, морозостійкість. До зовнішнього вигляду кладки цегли не пред'являють особливих вимог, по нормама ГОСТ вона може містити певні нерівності, відколи.

Найпоширеніша будівельна цегла для кладки стін - це керамічна звичайна повнотіла. Чому не інші види (силікатна, гіперпресована, клінкерна)? Читайте вище про мінуси і плюси кожної і ви зрозумієте. Так, їх теж можна використовувати і використовують в якості забутовочної цегли, але дідівська червона обпалена цегла з глини - найчастіше.

Яку краще застосовувати для кладки стін: пластичну цеглу або цеглу напівсухого пресування?

Пластичного формування (традиційна) краще для кладки несучих стін, де потрібно витримувати високе навантаження і більше взаємодії із зовнішнім середовищем. Напівсухого пресування (більш сучасний метод виробництва цегли) краще використовувати для будівництва перегородок, огорож, тобто самонесучих стін. Це пов'язано з особливостями виробництва цих двох видів цегли.

Але, майте на увазі, вам невигідно буде для одного і того ж об'єкта на несучі стіни брати цегла пластичного формування, а на внутрішні напівсухого пресування - це різні партії цегли, по різному їх класти. Загалом, будівельний портал Промобуд радить краще відразу брати в одному місці один тип бутової цегли і на несучі, і на самонесучі стіни - це вигідніше.

Як вибрати цеглу для будівництва будинку?

  1. Якісна керамічна рядова цегла повинна бути а) важкою б) дзвінкою
  2. Також потрібно дивитися, щоб на неї було мінімум тріщин, "дутиків". Якщо тріщин занадто багато, особливо, якщо вони утворюються десь вкругову, то це неякісна цегла, і така цегла, особливо, якщо чорнову кладку на зиму не "закрили", вбравши взимку вологу, та під впливом холоду, буде давати так званий відстріл . "Дутики" - це невеликі вкраплення вапна, які набираючи вологу можуть збільшуватися і також "відстрілюватися". Але якщо ви бачите на цеглинах такі невеликі відстріли і збираєтеся його використовувати для несучих стін, то це не є проблемою, якщо цегла відповідає іншим параметрам якості. Так як відстріл - це більше зовнішній вигляд, а закриті стіни ніхто не бачить. А ось тріщини, про які ви вже знаєте, небезпечні не стільки відстрілами, скільки зниженням міцності самої кладки - а це вже важливий недолік
  3. Візьміть цеглу і постукайте по ній - якщо цеглина важка, але звук глухий, то це означає, що в ньому занадто багато піску - звідси і низькі експлуатаційні характеристики: опір на вигин, міцність на стиск, морозостійкість.
  4. Також, якщо цеглу кинути на тверду поверхню, то якісна може розбитися на кілька відносно великих шматків, а погана - на сильно дрібні упереміш з великими різноманітні частинки, практично на крупний пісок або розсипається.
  5. У якісної цегли відколи гострі - такі, що порізатися можна, а у неякісного (особливо це важливо для несучих стін) краї зламу згладжуються і розсипчасті.
  6. Якщо цегла всередині чорна, то це дещо перепалена. Загалом чорнота всередині не впливає особливо на її технічні характеристики і можна будувати, але треба дивитися на те наскільки перепалена - якщо сильно вже, то краще не брати або, якщо вже купили, то не на відповідальні ділянки. Загалом, буває різна “пережжонка”. Найчастіше і згубно для стін “недожжонка”
  7. Перед покупкою бажано перевірити цеглу на рівень радіації, навіть якщо не перевищує норму, але підвищена, то не купуйте - вам в цьому будинку жити, а будівельникам з нею працювати. Яка норма рівня радіації для цегли? - верхня межа безпеки до 50 мкР/год, найбезпечніша для людини до 20 мкР/год.
  8. Для перевірки якості цегли візьміть по кілька цеглин з різних палет. Це нормально, так як партія зазвичай однакова за якістю на 95 +%
  9. Б/у цегла для житлового будинку - це сумнівна штука. Буває б/у отримують методом розбирання різних хімскладів, виробничих будівель - ніхто не знає, що ця цегла у колишніх "господарів" за роки експлуатації могла увібрати. А вам потім дихати і жити в цій "екологічності". Не ведіться на ціну! Пам'ятайте! На чорнових будівельних матеріалах Promobud.ua не рекомендує заощаджувати, а поставтеся до їх вибору дуже відповідально, тому що це основа вашого улюбленого будинку. Якщо грошей впритул, то краще спробуйте заощадити в подальшому ремонті.
  10. Яку марку рядової цегли краще купити? Для будівництва приватного будинку беріть М100 (якщо за всіма зазначеними вище параметрами вона проходить, як якісна), якщо не можете перевірити чи є нюанси, то краще М125. Для цоколя і фундаменту беріть М175, М200.

інфографіка про те, як визначити якість цегли?

інфографіка: "Як обрати гарну цеглу для заміського будинку?"

Яка цегла краще - порожниста або повнотіла?

Для забутовки можна застосовувати як повнотілу (порожнечі займають до 13% обсягу), так і пустотілу цеглу (порожнистість 13-45%). Пустотілу також можуть називати щілинною або дірчастою. Повнотіла міцніша, морозостійкіша і має менше вологопоглинання. Тому саме її в основному застосовують для будівництва котеджів, заміських будинків, як основний елемент несучих стін, фундаменту, цоколя і також можна комбінувати шарами порожнистими, тому що в повнотілій цеглі більше теплопровідність.

Також для збільшення теплопровідності для чорнової кладки в якості основної можна використовувати цеглу з невеликими виїмками, тобто пустотілу, але не сильно.

Якщо говорити про поверховості, то повнотіла природно важче пустотілої і тому її застосовують в будівництві до 5 поверхів, а пустотілу до 7.

При кладці сильно порожнистої цегли можуть бути проблеми при подальшому вбивання в такі стіни цвяхів, дюбелів тощо - тобто вони можуть не сильно міцно тримати те, що на них збираються вішати. Тому з внутрішньої сторони стіни можна покласти шар повнотілої цегли для зручності навішування кухонь і т.д.

А якщо все-таки постало питання "Як закріпитися в пустотілу цеглу?", Або "Який дюбель краще для цегли?", То тут є свої методи:

  1. Хіманкером. Наприклад, в отвір видавлюєте "рідкі цвяхи", поки не буде виходити назовні, потім вставляєте туди пластиковий елемент дюбеля-цвяха і через пару годин, коли затвердіє (в залежності від температури повітря), вже використовуємо. Зауваження! Перед заливанням хімічного анкера, просто видавіть частина суміші кудись до появи однорідної маси.
  2. Спеціальні дюбеля, які скручуються в вузол, складаються (Чапай, жаба (Моллі - molly), морквина, дюбель-метелик і інші різновиди-синоніми). Важливо, що порожню цеглу більше 5-10 кг бажано не навантажувати (особливо, якщо використовуєте пластиковий дюбель).

Як просвердлити пустотілу цеглу, щоб не розсипалися краї отвору? Якщо використовуєте перфоратор, то використовуйте хрестову головку без режиму удару, дрилем простіше. Не суйте свердлом туди-сюди під час свердління. Не забудьте після висвердлювання дірки очистити отвір під дюбель від пилу, наприклад пилососом.

Які розміри цегли?

Таблиця №3 Розміри стандартної цегли

Назва  Розмір в міліметрах (ложок * постіль * тичок) Альтернативна назва
одинарна  250*120*65 1NF, однорядна
полуторна  250*120*88 1,4NF, потовщена
подвійна  250*120*138 2NF, двушка
половинка  250*60*65 Використовується в якості добірного елемента до стандартних розмірів. Також з цієї серії є четвертинка, 3/4
євро  250*85*65 0,7NF

Ложок - найдовша частина цегли стандартного цегли, та, яку видно в кладці.

Постіль - та сторона, на яку наноситься розчин кладки

Тичок - торцева, найменша за площею частина цегли

           

Більш великі форми цегли відносяться вже до розряду будівельних блоків.

Можуть бути ще багато різних модифікацій цегли за розмірами, особливо в облицювальних.

Також є фасонна цегла (вона ж фігурна або лекальна), яка використовується для викладки (облицювання) певних нестандартних форм поверхонь, арок, кутів, огорож, вікна, підвіконня, печей, камінів і т.д. Такі вироби мають неправильну форму (непрямокутний паралелепіпед).

 

різновиди фасонної цегли

форми фасонної цегли

Лицьова цегла

Що таке облицювальна цегла? (Лицьова, фасадна, декоративна) - застосовується для прикраси стін та/або їх захисту від несприятливих зовнішніх впливів. Зазвичай має різноманітну колірну гаму на вибір замовника. Повинна володіти високою міцністю, морозостійкістю, низьким вологопоглинанням, так як саме фасади будинків контактують з вулицею. Також фасадна цегла забезпечує додаткову теплоізоляцію, чого може не завжди дати чорнова кладка.

Лицьовою цеглою обкладають стіни з забутовочної цегли, будівельних блоків, бетонних плит. Для додання краси нею викладають паркани. Застосовується як для зовнішніх стін, так і для облагородження внутрішніх поверхонь стін приміщень.

Класифікація лицьової цегли

За матеріалом і способом виробництва: керамічна, клінкерна, силікатна, гіперпресована, ручного формування (про всі ці види читайте докладніше в розділах вище)

За кольором - тут перераховувати не варто, так як їх безліч. Зміна кольору досягається як різними складами глиняних сумішей (в керамічних цеглинах), додаванням пігментів так і, як з силікатною цеглою, фарбуванням поверхні після виробництва.

Корисний нюанс з кольором. Якщо вам треба облицювати дуже велику суцільну площу будівлі, на яку може піти цегла з різних партій, то (якщо це керамічна, клінкерна цегла) може вийти помітна різниця (плями) за кольором на кладці. Це відбувається через те, що колір в даному виді цегли залежить найчастіше від сорту глини, від випалу, а різні партії глини, цегли можуть містити різні марки, сорти сировини тощо. Професійні облицовщики справляються з такими ризиками тим, що вибирають при роботі цеглу одночасно з різних партій-палет і так досягається усереднення колірного тону стіни.

За формою: стандартні розміри і фігурна форма (див. вище розділ за розмірами)

Наповненості: повнотіла і пустотіла. Найпоширенішою є пустотіла, пориста

По фактурі, покриттю:

  • Гладка - тут пояснювати нічого не треба - це звичайна облицювальна цегла з рівною гладкою недоторканою поверхнею.
  • "Дикий камінь", скеля. Це колота цегла, яка на своїх зламах дає рельєфну поверхню, надає "дикість" облицюванні будинку, паркану. Зазвичай так роблять з гіперпресованою цеглою (безвипальні типи). Але в такому способі є той недолік, що на зламі цегла з різних причин може мати знижені характеристики по міцності, морозостійкості, вологостійкості
  • На тих цеглинах, які виробляють методом випалу глини, наприклад, керамічна клінкерна можна протиснути певним способом відразу після випалу, поки виріб ще не досяг своєї 100% нормативної твердості. Так наносять візерунки як в хаотичному, так і в циклічному порядку. Тут немає мінуса, про яке йде мова в способі вище, так як немає руйнування поверхні. Однак доведеться більше доглядати за таким фасадом через його властивості більше затримувати пил, бруд в штучно зроблених нерівностях.
  • Глазурована облицювальна керамічна цегла. Покривають спеціальною міцною, вологонепроникною кольоровою або склоподібною глазур'ю. Цим способом навіть можна малюнки малювати. Поверхня виходить глянцева.
  • Торкретована поверхня досягається способом насипання на цеглу мінеральної крихти. В результаті випалення торкрет-суміш запікається з керамікою і дає міцне покриття з цікавими поєднаннями кольору і рельєфу. Мінус той же через опуклості частинок - підвищена маркость.
  • Ангоб. Поливають цеглу (або розпилюють пульверизатором) декоративним керамічним розчином дуже тонким шаром (тобто тією ж глиною). Так можна закрити нерівності, природний колір кераміки. Поверхня виходить рівномірна, матова. Часто спеціально ангобують нерівномірно, плямами, щоб був і свій рідний колір обпаленої глини і штучно нанесений мінерал - виходить красиво. З мінусів - при кладці бути обережним мулярові, адже можна легко здерти цей дуже тонкий шар.

види фактур і кольорів облицювальної цегли

різновиди фактур лицьової цегли

"Сила і слабкість" облицювальної цегли

+1 Лицьова цегла має дещо універсальне застосування, так як багато її видів мають достатню міцність і інші характеристики, щоб її використовувати і в якості рядової одночасно (або додатково).

+1 Не вимагає додаткової обробки, штукатурки і залишається після кладки як є, так як має всі необхідні характеристики міцності плюс можливо підібрати потрібну колірну гамму

+1 Завдяки низькій теплопровідності, зокрема використовуючи пористу, пустотну цеглу для облицювання, можна обійтися без додаткового утеплення стін

+1 Більш довговічна ніж більшість інших облицювальних матеріалів.

-1 Дорожче в порівнянні з рядовою цеглою, іншими оздоблювальними матеріалами

-1 Потрібний достатній рівень кваліфікації будівельника для грамотної кладки цього виду цегли

-1 У порівнянні з іншими способами обробки фасадів (штукатурка, плитка, пластикові панелі) має більш високий вагу. А це підвищує навантаження на несучі стіни, фундамент. Відповідно, при проектуванні будівлі потрібно врахувати додаткові витрати на більш потужну основу будинку.

Американський формат

Недолік, пов'язаний з дорожнечею і вагою лицьової цегли можна дещо нівелювати використанням декоративної облицювальної цегли - вона по товщині десь в 2 рази тонше, ніж звичайна. Один з представників - американська цегла ("американець"), розмірами 250*78*65, 250*58*65, 230*55*65 та ін. 

цегла лицювальна Американка

облицювальна цегла-брусок "Американка"

Яка цегла краще для облицювання будинку? Як вибрати?

Яка?

Детальний опис всіх видів цегли є вище, а зараз коротко плюси і мінуси в розрізі їх важливості саме для облицювання:

Керамічна. Бюджетний варіант для облицювання. Мало забарвлень. Є варіанти міцніше

Клінкерна. Багато варіантів кольорів і фактур. Дуже міцна і морозостійка, що робить її придатною для цоколя, парканів, тобто там, де вплив агресивних середовищ. Але сильно важка і вологонепроникна, що не дає дихати кладці і збільшує навантаження на фундамент (вирішується вент зазорами, коробочками, пористістю). Сильним мінусом є дорожнеча

Гіперпресована. З ним ви можете отримати унікальну фактуру "рваний камінь", "дикий камінь". Кольорів більше, ніж у керамічної, але більш теплопровідна і важча. По міцності, як клінкерна, але дешевше.

Силікатна. За тех. характеристиками трохи поступається керамічній, але має свої унікальні кольори і трохи дешевше глиняної.

Цегла ручного формування. Найдорожча з усіх, так як ручна робота. Причому тех. характеристики нормальні, але не найкращі. Найбільшим плюсом - це її елітарність, унікальність кожної цеглинки і т.п.

Перед покупкою

  1. Перед покупкою зверніть увагу на зовнішній вигляд цегли: він повинен бути без відстрілів, висолів, відколів. Відколи допускаються макс в 5% партії.
  2. Розміри. Порівняйте кілька цеглин за розмірами. Ребра, лицьова частина повинні бути прямолінійними (допустиме відхилення по ГОСТу: ложок - 3 мм, тичок - 2 мм). Рівні довжина*ширина*товщина у всій партії (норма відхилення по ГОСТу відповідно: +/- 4, +/- 3, + 3/-2 мм). Різні розмір і нерівності ускладнять, а то і зовсім унеможливлять облицювання, а акуратне тим більше.
  3. Щоб уникнути перерахованих вище проблем і, не дай боже, появи їх вже після покупки замовляйте цеглу у перевірених продавців, тих, хто вже давно на ринку. Такий продавець вигідний тим, що

а) доставить вам правильним транспортом прямо з заводу всю партію цілком. А грамотне транспортування - це з м'якими ресорами на машині, без перевантажень на базі, що все в підсумку знижує пошкодження цегли

б) виходячи зі свого досвіду знає всі нюанси за якістю у кожного виробника на момент покупки і мінімізує продаж вам бракованої партії

в) не зникне після продажу вам партії лицьової цегли, як буває з фірмами-одноденками, що особливо важливо в разі оформлення повернення продукції, заміни, компенсації і т.д.

г) зазвичай мають дуже хороші умови у цегляних заводів і можуть вам дати більше знижку при оптовому замовленні (відразу на весь великий будинок, наприклад)

Пічна цегла (вогнетривка, шамотна)

Вогнетривка цегла

Це спеціальний вид цегли, який може витримувати високі температури. Використовується вогнетривка цегла в будівництві домашніх, доменних печей, камінів, в кладці димоходів, в металургії тощо. Діапазон температур від 1000 ℃ до 1800 і вище. Одним з найвідоміших і поширених видів вогнестійкої цегли є шамотна. Вона має високу жароміцність і високий показник теплової інерції і теплоємності.

Яка цегла потрібна для кладки печі?

Щоб розібратися яка пічна цегла краще спочатку розберемося які бувають.

  1. Кварцова. Не можна піддавати дії лугу, оксиду заліза і вапна. Тому в печах можуть використовувати для зводів.
  2. Основна (карбонат кальцію, магній)
  3. Вуглецева. Склад графіт (рідше кокс)
  4. Будівельна керамічна пічна цегла М200. Виробляється зі спеціальних сортів глини і тримає температуру до 1000 ℃
  5. Графітова.
  6. Шамотна цегла (Глиноземна). Якраз з неї в основному роблять печі і камінну кладку. Зупинимося на ній нижче докладніше.
З наведеного вище списку перші 3 типи вогнетривкої цегли в основному застосовують в металургійній промисловості, футерування, сталеплавильних, доменних печей ...

Шамотна цегла

З чого роблять шамотну цеглу? вогнетривка глина (30%) плюс спеціальний порошок (шамот - 70%), графіт, кокс, зерна кварцу. Саме з такої цегли кладуть печі, каміни зсередини, так як всі якості в ній для цього є, а за ціною доступна. Вона добре накопичує тепло, довго його тримає і віддає (теплова інерція). Стійка до хімічної дії.

Самі поширені для кладки печей, камінів маркування шамотної цегли: ША-5, ШБ-5, ША-8, ШБ-8. Є ще ШУС, ШВ, ШК, ШЛ, ШЦУ, але ці марки для побутових потреб вам не сильно потрібні, хіба що ШЛ підходить для футерування легкий печей з температурою до 1300 ℃. Ви можете зустріти ще маркування ПВ, ПБ - такий шамотний кладочний матеріал використовується, щоб класти мангали, барбекю, димохідні труби.

Зазори при кладці шамотної цегли повинні бути мінімальними.

Як розчин для кладки печі застосовують спеціальну суміш, в якій можуть використовувати ту ж вогнетривку глину і подрібнену вогнестійку цеглу. Також є такий склад для самостійного приготування: шамотна глина, шамотний пісок, вода. Якщо немає часу на приготування розчину самому, то продаються вже готові суміші "Мертель шамотний" - це вже готова вогнетривка суміш шамоту (70%) + вогнетривка глина (30%)

Яку температуру витримує шамотна цегла? + -1600 ℃

Поширені розміри - 230*114*65 мм, 230*124*65 мм

Форми. Піч часто буває не просто прямокутної форми, а твором мистецтв. Та й стандартні печі мають чимало вигинів. Тому крім основного прямокутного типу є: у вигляді клина, трапеції, міжкімнатних перегородок. Буває тільки повнотіла.

різноманітність форм шамотної (пічної) цегли

різниця форм шамотної цегли

Колір - пісочний

При використанні шамотної цегли для димоходу важливим показником є її морозостійкість. Так як у труби є контакт із зовнішнім середовищем і взимку в мороз якраз з двох різних сторін на стінку діють абсолютно протилежні t ℃ від сильного мінуса до гарної плюсової. І тут здатність витримувати безліч циклів заморозки є вкрай необхідною!

Якою цеглою обкласти піч у лазні, буржуйку, камін?

Для цих цілей краще підійде червона облицювальна повнотіла цегла. Так як ця цегла добре тримає теплові навантаження, вологонепроникна (що важливо особливо в лазні, де підвищена вологість), досить приємно виглядає. Силікатна не підходить для обробки печей, так як за технічними характеристиками слабка для таких середовищ. Шамотна і не дуже гарна для зовнішнього облицювання і боїться вологи.

Обкладають банну піч (чавунну і не тільки) в основному цеглою стандартного розміру 250*120*65. Кладка печі найчастіше робиться в півцеглини.

Цокольна цегла

Цоколь - це частина фундаменту, що височіє над рівнем землі. Цокольна конструкція виконує такі функції:

  • Вирівнювання нуля, від якого будують уже несучі стіни будинку
  • Захищає будинок від низового холоду і поверхневої вологи
  • Додатково бере на себе вагу стін будинку

Один з видів будівельних матеріалів для облаштування цоколя є цокольна цегла. Як такої спеціальної цокольної цегли немає, а є види звичайної, які більше або менше підходить для будівництва цоколів.

Щоб розібратися, які характеристики цегли важливі для будівництва, облицювання цоколя, спочатку перерахуємо ті сили, фактори, які діють на цокольну частину будинку.

  • Підвищена вологість від грунтових, талих вод, дощів, бризок (від відмосток, що проходять людей, машин), від снігу (заметів), роса, іній.
  • Великий вплив холоду, морозів. Від фундаменту, землі, поверхневі заморозки і взагалі чим нижче, тим холодніше.
  • Вплив агресивних середовищ. Луги, кислоти, солі які потрапляють на цокольні поверхні з тими ж грунтовими водами, опадами і відбризків від автомобілів, антиожеледні посипання доріг
  • Високе навантаження. Це а) весь "стовп" стін будівлі тисне зверху на цоколь б) знизу підвищується тиск від самого фундаменту, який спучує грунт
  • Для облицювальних частин важливо врахувати такі фактори, як: ультрафіолет, зовнішній вигляд, гладкість поверхні, щоб бруд і пил менше затримувалися.

Знаючи ці фактори ми можемо вже орієнтуватися, як вибрати цеглу для цоколя.

Яка цегла краще на цоколь?

Розберемо найпоширеніші варіанти

  1. Звичайна керамічна цегла. Якщо стіни кладуть із звичайної рядової глиняної цегли, то і цоколь їм же виносять. Якщо окремо брати, то потрібна марки М200-М300. Бажано повнотіла. Всі потрібні параметри по міцності, морозостійкості і вологопоглинання в такій цеглі є. Єдине, що для лицьової цокольної частини вона не сильно красивою може бути. Тому додатково облицьовувати такий цоколь можна плиткою, панелями, штукатуркою
  2. Клінкерна цегла. Найкращий варіант для цоколя. Найміцніша, морозостійка, водонепроникна. А також одночасно можна підібрати купу варіантів гарних малюнків, тонів, фактури, що важливо для естетичного сприйняття фасаду. Найбільший недолік клінкеру - ціна.
  3. Кислототривка цегла. Робиться зі спеціального сорту глини і дуніту. Застосовують для використання в просторах, конструкціях, більш схильних до впливу агресивних середовищ. Важливо брати якісний матеріал, щоб витримати параметр екологічності.
  4. Силікатна цегла. Дуже міцна. Але слабка до води. Згодом, вбираючи вологу, може кришитися. Тому краще застосовувати силікатну цокольну цеглу в сухих кліматичних зонах. Якщо вже нікуди не дітися, то несучу цокольну стіну викладають силікатною цеглою, а облицьовують більш морозостійкими і вологостійкими матеріалами. І обов'язково з усіх боків (з боків, знизу, зверху) гарненько гідроізолювати, пароізолювати. Зауважте, що цегла для цоколя може означати кладку самої несучої стіни або тільки облицювання цокольного поверху, побудованого з іншого матеріалу, наприклад бетону, дерева. У випадку з тільки облицюванням цоколя силікатна і звичайна обпалена глиняна цегла менш придатна, а ось гарненька клінкерна цегла навпаки стає більш доступною через необхідність у купівлі меншої кількості.

Тротуарна цегла

Тротуарна цегла використовується для мощення доріжок, тротуарів, підлог в альтанках, для ганку, майданчиків. Вона міцна, як камінь, але в той же час виробляється штучно. Виготовляють тротуарну цеглу або з бетону (бюджетний варіант), або з глини (клінкерна тротуарна цегла). Повинна мати підвищену міцність, зносо-, волого-, морозо- і хімічну стійкість.

Однією з переваг тротуарної (дорожньої) цегли є те, що її, на відміну від інших матеріалів для кладки доріжок, можна легко розібрати і зібрати заново.

Особливо це стане в нагоді при переплануванні, благоустрої територій, прокладання каналізаційних комунікацій.

Ще одним плюсом тротуарної цегли будівельний портал Promobud.ua вважає можливість її укладання сухим способом, використовуючи пісок або гарцовку. Менше метушні, дешевше і земля "дихає", а калюж менше (вода добре просочується)

Цікаво, що клінкерна цегла для тротуарів може мати найбільшу в світі марку міцності до М800-М1000.

Форма:

  • прямокутник
  • квадрат
  • брусок
  • клин
  • решітка (для ландшафтного дизайну)

Фактура:

  • гладка
  • мат
  • під камінь
  • шорстка

Варто зауважити, що шорсткі поверхні менше ковзають, що корисно при ожеледиці, але в той же час більше затримують бруд

Два типу дорожньої цегли найпоширеніші:

  1. Бетонна тротуарна цегла
  2. Тротуарна клінкерна цегла (дорожній клінкер)

Як покласти тротуарну цеглу там, де їздять машини?

На пішохідних зонах плазом - широкою стороною вниз. На зонах із заїздом автомобілів - ребром.

Лего-цегла

Цегла "Лего" - це кладочний матеріал прямокутної форми, який має спеціальні технологічні елементи, що полегшують процес кладки. В Україні зазвичай на такій цеглі-конструкторі вгорі два порожніх шипа і два порожніх паза внизу. Виготовляється така цегла методом гіперпресування (в ідеалі) і суміші цементу, води і подрібненої основної сировини (вапнякової, керамзитової тощо).

Застосовується, як для несучих стін, так і для облицювання.

В інших країнах зустрічаються і інші види з'єднань (Sparlock, Haener тощо). Також конфігурація ділиться на вертикальну та горизонтальне з'єднання або тільки вертикальне.

Як роблять лего цеглу?

Справжню лего-цеглу виробляють методом напівсухого гіперпресування. Це дає їй такі ж характеристики, як для звичайної цегли гіперпресованої. Але, у нас часто продають верстати, які в принципі не можуть дати необхідний рівень стиснення цегляної маси. В результаті ви можете купити лего-цеглу, яка сформована звичайним способом. Через це і якість страждає і ареал її застосування теж обмежений. Звідси і деякі погані відгуки про неї в інтернеті.

Також в технологічний процес повинен входити період досить тривалої сушки - від 20 днів. Або прискорення її сушіння в спеціальних пропарювальних камерах. Цей момент теж деякі "умільці" не витримують, а сушать 2-3 дня.

Відсутність гіперпресовки відбивається не тільки на міцності, морозостійкості і вологопоглинанні, а й на рівності країв, міцності і точності граней і розмірів замкових елементів і самої цегли. А це зменшує одну з причин її купівлі - рівність граней і простоту кладки.

Всі ці недоліки є наслідком відносної новизни самої технології, а тому нерозвиненості стандартів якості, відсутність великих брендів-виробництв.

Також важливим чинником якості цегли-конструктора є витримка складу суміші за пропорціями сировини.

З чого роблять лего цеглу?

Склад:

  • Цемент
  • Вода
  • Щебеневий або вапняковий відсів, або пісок
  • По можливості як додаткові домішки (глина, зола). Зола дає більш гладку поверхню і рівні краї.
  • Пластифікатори і пігменти (якщо кольорова)

Пропорції: якщо використовуєте такий склад - цемент, вода, глина, пісок, то такі - 8:2:55:35%

Як це не дивно на перший погляд виглядає, але лего-цегла також буває і повнотілою. Пустотілою цеглою вважається та, де отвори займають більше 25% обсягу, а повнотілою до 25%

Розібратися в тому, що таке лего-цегла і чим вона відрізняється від, наприклад, традиційної керамічної цегли, допоможе таблиця характеристик.

Таблиця №4 Параметри лего-цегли

Назва характеристики  Значення 
Марка міцності  М150 
Морозостійкість, циклів F35 
Вологостійкість,% до 6
Вага, кг 3-3,5
Щільність, кг/метр кубічний 1550 
Теплопровідність, Вт/м*С 0,4-0,56

Плюси

  • Міцна
  • Низьке водопоглинання
  • Міцна кладка. хороша сейсмостійкість
  • Легка кладка. Головне перший ряд винести в нуль рівним, а потім комфортно "конструювати"
  • Не потрібна штукатурка. Завдяки тій же рівній поверхні не обов'язково додатково витрачати гроші на вирівнювання стін, а відразу можна наносити фінішну шпаклівку.
  • Не потрібно штробління стін - у внутрішні отвори можна пустити кабель, трубу
  • Можна купити як вже готову цеглу, так і придбати або взяти в оренду собі у двір, на будівництво спеціальний верстат-прес і "гнати" самому. Останній спосіб може бути набагато економніше, якщо обсяги великі та якість зможете проконтролювати (якщо на вартості обладнання не поскупитеся).
  • Різні кольори. Шляхом добавки барвників в суміш. Що не вийде добитися наприклад в глиняній цеглі.
  • Морозостійка. Окремі партії можна виготовляти навіть до показника F100.

Мінуси

  • Відсутність великого досвіду виробництва і використання лего-цегли в Україні
  • Більш висока теплопровідність, ніж, наприклад, у керамічній. Тобто, холодніше. Але так як зараз все частіше кладуть стіни по типу термоса, тобто, два шари з порожнечею всередині, то момент з гіршою теплоізоляцією лего-цегли згладжується. До речі технологія кладки "термос" з'явилася завдяки можливості сучасних виробництв виготовляти міцніші кладочні, внаслідок чого навіть тонка стінка витримує більшу масу конструкції будівлі, ніж раніше.
  • Довго сушиться. При стандартному сушінні більше 20 діб.

Як класти цеглу "Лего"?

Спосіб №1. Використовувати плитковий клей для зовнішніх робіт за допомогою звичайного будівельного шприца. Клей наносять на основу і на боковини (тичок). Якщо клей вийде на межі кладки, нічого, потім заберете, після того, як поклали цеглу на клей, підбийте молотком (киянкою). Якщо все таки залишилися сліди клею, то використовуйте металеву щітку. Такий спосіб підійде для легких конструкцій, облицювання.

Спосіб №2. Цемент. Всередину отворів заливають цемент і вставляють арматуру, для зміцнення конструкції.

Порада: для заливки бетону використовуйте один отвір, а другий залиште для прокладки комунікацій

Заливати бетоном стовпи забору більше 5-6 рядів не рекомендують, так як може деформуватися сама кладка

Чи можна будувати житловий будинок з цегли "Лего"?

Наскільки відомо будівельному порталу Промобуд, на сьогоднішній день в Україні немає будинків, які побудовані з лего-цегли давно. Тобто, час ще не "перевірив" такі споруди. Також ще немає серйозних виробників, яким можна було б довіряти в плані витримки всіх технологій, сертифікації виробництва. Тому стабільності і реальної гарантії якості лего-цегли очікувати поки не варто.

У зв'язку з цим ми б не ризикували будувати з лего-цегли будинку. Ось для парканів, альтанок, душа, каміна, туалетів, якихось легких, господарських будівель (сарай), гаража він може бути хорошою альтернативою. Виробники кажуть, що "ось на Заході!". Ну ми точно все-таки не знаємо як на Заході :). Будемо подивитися, як то кажуть, так як технологія виробництва цегли-конструктора цікава і, можливо, дуже навіть перспективна.

Із цегли-лего можна будувати незнімну опалубку, так як у неї рівні стінки і легка в монтажі

Бетонна цегла

Бетонна цегла виробляється з суміші цементу з піском методом пресування. Також додають пластифікатори та інші добавки. У суміш можна додавати щебінь дрібної фракції до 10мм. Отримана цегла з бетону міцніше ніж керамічна, більш морозостійка. Використовується як для несучих стін, так і для облицювання.

Таблиця №6 Характеристики

Параметр  Значення 
Щільність  2050-2150 кг/метр.куб
Морозостійкість  F100-300
Марка міцності М200-М400
Водопоглинання  до 6%
Теплопровідність  0,8 Вт/м*С

Спосіб виробництва: напівсухе вібропресування, гіперпресування або звичайне опресовування (формування).

Має як пустотілі варіанти так і повнотілі, як гладку поверхню так фактурну. Для отримання різних кольорів в суміш додають пігменти

Переваги та недоліки бетонної цегли

Плюси

  • Більш міцна і морозостійка в порівнянні з керамічною і силікатною
  • Дешевше
  • Більш водостійка (низьке вологопоглинання)
  • На відміну від керамічної рядової можна купити з цікавою колотої, гранованою поверхнею - це плюс для використання її в облицюванні, кладці зовнішніх стін, парканів
  • Можна підібрати різні кольори і відтінки (спосіб виробництва дозволяє)

Мінуси

  • Більш холодна - що вимагає додаткової теплоізоляції
  • Найважча - зайве навантаження на фундамент, важче транспортувати і класти.

Чи можна будувати приватний будинок з бетонного цегли?

Так повелося, що житловий будинок для себе людина скоріше не буде будувати чисто з бетону, а вибере більш солідний, теплий кладочний матеріал. Звідси і область застосування цегли з бетону: госпбудівлі, паркан, десь як елемент несучих стін, фундаменту, офісні, виробничі приміщення, тротуарні покриття.

Розмір зазвичай стандартний 250*120*65. Часто називають бетонним блоком, але різниця у них в розмірах - блок набагато більшого розміру. Так що називаємо речі своїми іменами.

Декоративна цегла

Це облицювальна цегла, але більш тонка, що дозволяє заощадити на облицюванні, полегшити навантаження на несучі стіни (у порівнянні з облицювальною звичайною цеглою). За рахунок цих плюсів можна провести лицьову обробку великих площ фасаду та інтер'єру без занадто великих "навантажень" на гаманець і фундамент.

Декоративна цегла виконує такі функції:

  • Облагороджує фасад будівлі, завдяки різноманітності забарвлень (від стандартного червоного кольору до благородної білої декоративної цегли) і фактур. Закриває відколи, нерівності та інші дефекти забутовочної кладки.
  • Розширює можливості творчості в дизайні інтер'єрів кімнат (той же стиль Лофт, "під цеглу")
  • Додатково захищає стіни від несприятливих впливів навколишнього середовища: волога, перепади температури, хімічних впливів (солі, луги), механічний вплив

Форма цегли рівна, прямокутна. Допускаються деякі скоси на кутах, нерівності, але не сильно, так як декоративний матеріал сильно неправильної форми - це вже декоративний камінь. Також не плутайте з декоративною плиткою "під цеглу" - вона набагато тонша.

З чого роблять декоративну цеглу?

За матеріалом виробництва буває:

  • Керамічна декоративна облицювальна цегла. Роблять, як і звичайну червону цеглу з глини з подальшим випалюванням.
  • Клінкерна декоративна цегла - найміцніша, багатофункціональна і красива. Дорога. Неможливо отримати рвану поверхню. Як виробляється клінкерна цегла читайте в одному з розділів вище.
  • Керамогранітна декоративна цегла. У керамічний розчин додається гранітна крихта. Майже така ж міцна, як і клінкерна. Використовується як для декору фасадів, так і внутрішніх стін.
  • Ручного формування з цементу. Також як і клінкер вище - можна використовувати як в інтер'єрах, так і в екстер'єрах
  • Ручного формування з гіпсу. Використовується тільки всередині приміщень і в тих кімнатах, де невисока вологість. Легка, недорога.

Поради щодо застосування декоративної цегли в інтер'єрі

  • Не переборщити! Цегла в інтер'єрі - це модна тенденція. Однак у гонитві за модою не нашкодь!. Врахуйте, що в цілому цегляний інтер'єр ускладнює візуальне сприйняття, робить його похмурим.
  • У сільському стилі, в поєднанні з дерев'яними елементами, конструкціями з гіпсокартону цегляна стіна може виглядати стильно
  • Цегла для декору білого кольору підійде в дизайн спалень, якщо остання біла
  • Для спортзалу, майстерні, житлових підвальних приміщень, камін - авжеж!
  • Для фартуха на кухню - "класика жанру". Тільки тут треба використовувати клінкерну декоративну цеглу, так як робоча зона кухні схильна до високих температур і вологи (пар від каструль, помити ганчіркою). Дружина-господиня оцінить красиву і практичну клінкерну цеглу над кухонною плитою це вже точно!
  • Офіси, бари - тут можна сказати, що цегляними стінами вже і не здивуєш
  • Навколо дверних, віконних прорізів, на кутах стін, в коридорах, арках. Тобто там, де поверхні більше схильні до тертя, механічних впливів. Тобто в комбінації з традиційним покриттям. Виглядає дуже стильно і в той же час функціонально.

З плюсами зрозуміло: стиль інтер'єру, захист стін. А що з недоліками?

Мінуси:

  • Не скрізь в інтер'єрі підійде по дизайну. Треба думати і не помилитися.
  • Керамічна (клінкерна), цементна, з керамограніта все-таки ускладнює стіну більше ніж безліч альтернативних варіантів декору (пінопласт, дерев'яні вироби, шпалери, штукатурка і т.д.). Це стосується і фасадів

Розміри: ширина від 16 до 19 см, висота 6 см., Товщина 2 см. Ясно, що можуть бути й інші розміри і кутові елементи і т.д., але порядок цифр вам ясний.

Гіпсова цегла

Декоративна гіпсова цегла - це вид оздоблювального матеріалу для декору приміщень. Проводиться методом змішування води і гіпсу і простої заливки в спеціальні форми. Використовується для обробки стін інтер'єру (фасад не можна! - дивись нижче мінуси). Мала вага, що не робить тяжче конструкцію, не створює надлишковий тиск на фундамент, несучі стіни. Також цей вид цегли багато хто називає гіпсовою плиткою, гіпсовим каменем (штучний камінь, декоративний камінь).

Цей вид декору радять кріпити на клей з основою з гіпсу (Перлфікс, Сатенгипс бренду Кнауф і ін.)

Плюси:

  1. Найдешевший вид декоративної цегли (ціна - 120-180 грн за м.кв.)
  2. Легко клеїться.
  3. Екологічна (чистий гіпс)
  4. Легка - не збільшує навантаження на стіни і фундамент будинку
  5. Непогана звуко- і теплоізоляція, в порівнянні з глиняною і цементною декоративною цеглою
  6. Може мати, як гладку, так і шорстку, "колоту" поверхню, рустик, під камінь і т.п.
  7. Можна легко фарбувати в потрібний вам колір. Використовують водоемульсійну фарбу для внутрішніх робіт. Цей і попередній пункт дають безліч варіантів компоновки, дизайну стін інтер'єрів. Будьте унікальні!
  8. Легко пиляється, підрізається. Використовуйте канцелярський ніж, ножівку для різання дерева з дрібними зубцями
  9. Мікроклімат. Завдяки пористості і здатності вбирати і віддавати вологу багато мешканців відзначають так званий ефект "легко дихається".
  10. Пожежобезпечна (негорючий матеріал).

З мінусів:

  1. Неміцна, в порівнянні з керамічними виробами.
  2. Низька вологостійкість. Цей фактор обмежує її застосування тільки сухими приміщеннями і виключає ванни, кухні, туалети, підвальні приміщення.

До речі, легкість стала причиною широкого використання цегли з гіпсу в каркасних будинках, де пред'являються особливі вимоги до легковажності оздоблювальних матеріалів

Розміри в сантіметрах для прикладу (ширина/висота/товщина): 22-23/6/1.1, 20/5/0.6, 20-25/5/1. Звичайно це лише частина "дикого" різноманіття розмірів і форм гіпсової цегли (плитки).

Гіпсову цеглу можна робити і в домашніх умовах. Продаються спеціальні форми. Замішуєте гіпс, заливаєте і декор для кімнати готовий

Яку цеглу краще використовувати в залежності від застосування?

- Петька, прилади?

- П'ять

- Шо "п'ять"?

- А шо "прилади"?

Яке питання така і відповідь. Тому, задаючи короткі запитання на кшталт: "А яка цегла краще ..?", "Що краще цегла або газобетон?", "Хто переможе: солдат або матрос?" і в такому ж дусі, очікуйте від будівельника або таку ж коротку не завжди влаштовуючу відповідь, або уточнюючі питання.

Але Promobud.ua все таки спробував організувати бліц.

На основі опису плюсів і мінусів всіх видів цегли вище в цій статті ви можете зробити висновок, яку саме цеглу вибрати для будівництва тієї чи іншої споруди.

Якщо все одно не сильно розібралися і шукаєте простих відповідей, то нижче дамо короткі поради в форматі питання-відповідь

Яка цегла краще для льоху (підвалу)?

Червона цегла, вона же керамічна рядова.

Яка цегла краще для міжкімнатних перегородок?

Повнотіла керамічна рядова цегла марки від М100. Одинарна. Ця цегла і міцна, і має достатню шумоізоляцію, і цвях вбити можна.

З якої цегли зробити перегородку в лазні?

Тут на першому місці стоїть стійкість до вологи. За “ціна-якість” - це та сама звичайна рядова червона повнотіла цегла. На другому місці можете взяти фасадну або клінкерну - вона міцна, стійка до вологи і інших негативних впливів, але дорожче бутової.

Яка пічна цегла краще?

Усередині шамотна. Зовні можна обкласти звичайною керамічною повнотілою, якщо потрібні особливі форми, то використовуйте також фасонну. Якщо в лазні, то для зовнішньої кладки печі найкращий варіант - це клінкерна. Такий же набір використовуйте для тандира, каміна, барбекю, мангала.

Яка цегла краще для димоходу?

Найоптимальніший варіант - це зробити димохід з керамічної повнотілої цегли і канал, і оголовок. Марка М100. Шамотна цегла не рекомендується, так як вона боїться вологи, а в трубі вона може бути від опадів і конденсату. Якщо бюджет дозволяє, то частину труби над дахом можете викладати клінкерною цеглою - вона міцніша до опадів, перепадів температур.

Врахуйте, що багато тут залежить (та ж можливість осідання конденсату, ступінь нагріву стін труби) також від а) типу палива, який будете спалювати, б) для печі, котла чи каміна, в) чи будете ви ще гільзувати димохідну трубу, г) поверховості та ін.? У зв'язку з цим пічник, будівельник, який безпосередньо буде будувати, може порадити інший вид цегли (ту ж шамотну).

З якої цегли найкраще будувати будинок?

Для будівництва заміського будинку з цегли найоптимальнішим варіантом є повнотіла керамічна цегла (червона, рядова). Сучасні варіанти кладки дозволяють з неї будувати всі стіни, навіть не дивлячись на її відносну "холодність" в порівнянні, наприклад з пустотілою. Є варіанти використовувати шари кладки повнотілої і пустотілої для збільшення теплоізоляційних властивостей стін.

Якою цеглою краще обкласти будинок?

Для облицювання котеджу ідеальним варіантом (ми зараз не про гроші) є лицьова клінкерна цегла. Можна підібрати і унікальні забарвлення і вона дуже міцна, морозостійка, низьке вологопоглинання. Її високу теплопровідність і навантаження на фундамент вирішите купуючи її пустотілі варіанти. Якщо вибирати між силікатною і неклінкерною фасадною керамічною, то беріть керамічну (якщо вас влаштує її забарвлення, звичайно). Все про облицювальну цеглі написано в відповідному розділі вище за текстом.

Яку цеглу краще використовувати для фундаменту?

Якщо ви з якихось причин вирішили робити фундамент не з бетону, а з цегли, то обирайте червону повнотілу цеглу марки М200 і більше для побудови повноцінного будинку, в крайньому випадку марок М150, М175

Як вибрати цеглу для цоколя?

Для кладки несучої стіни на цоколь - звичайна керамічна, якщо можна і потрібна міцніша, то марки М200, М300. Для облицювання - клінкерна. Детальніше про цокольні цеглини читайте вище в спеціальному огляді-розділі.

Яку цеглу краще використовувати для огорожі?

Як для будівництва самого паркану, так і окремих парканних стовпів нічого не вигадуйте, а будуйте з цегли гіперпресованої. І простоїть довго і фактур, кольорів багато.

Яка цегла краще для зливної ями?

Щоб обкласти вигрібну яму (септик) треба використовувати червону будівельну повнотілу цеглу

ЧаВо або ще кілька коротких відповідей на типові запитання (FAQ)

Яка цегла краще тримає тепло?

Звичайна керамічна пустотіла

Яка цегла краще: пустотіла або повнотіла (суцільна або пориста)?

Дивлячись для чого? Якщо в двох словах, то для полегшення навантаження на стіни і фундамент, і в той же час для більшої теплоізоляції, то пустотіла. А якщо вам важлива міцність і здатність витримати навантаження (на несучі стіни, цоколь і т.п.), то повнотіла, звичайно.

Яка цегла краще одинарна або полуторна?

Полуторна вийде дешевше одинарної цегли, тому що цементу на кладку менше піде і часто буває так, що вона не дорожче одинарної, а в штуках менше на квадратуру знадобиться. Та й самі роботи з кладки швидше будуть проходити.

Єдиний момент, якщо берете не на чорнову кладку, а на облицювання, то більшості більше подобається фасад з одинарної цегли. А так, де "люди не бачать", то сміливо беріть полуторний, а то і подвійний (2NF - ще блоком називають) - заощадите грошей.

УВАГА! Авторські права на цю статтю належать будівельному порталу Promobud.ua. Стаття захищена авторським правом, згідно з українським та міжнародним законодавством. Використання як всієї статті, так і її фрагментів на інших онлайн-ресурсах заборонено





Подивіться прайс з розділу