Область пошуку:
Статті компаній

Як правильно прокласти силовий кабель в землі?

10.01.2020
Про те, як правильно прокласти силовий кабель в землі до будинку або МАФу, варто дізнатися заздалегідь, щоб уникнути неприємних наслідків: пошкодження кабелю в землі, короткого замикання або навіть пожежі.
Прокладка кабелю в землі нерідко виконується власниками приватних територій для підключення до силової лінії будинку, господарських будівель або системи вуличного освітлення. Насправді, в роботах з прокладання немає нічого складного - якщо виконувати їх під контролем фахівців, дотримуватися офіційних регламентів і послідовності дій, про яку ми розповімо нижче.
Який кабель підійде для прокладки в землі?
Все починається з вибору силового кабелю, який повинен відповідати умовам прокладки, потенційним навантажень, ступеня впливу негативних факторів навколишнього середовища. Це той випадок, коли заощаджувати не можна. На цьому етапі бажано зверніться в спеціалізовані компанії, які пропонують широкий вибір кабельної продукції і мають практичний досвід у проведенні подібних робіт. Однією з таких компаній на ринку України є системний інтегратор «Кластер», який має великий досвід прокладки кабелів і кабельних трас. Тут вам допоможуть не тільки підібрати необхідний силовий кабель, але і нададуть професійну консультацію по роботах.
Для прокладки в землі рекомендована кабельна продукція з маркуванням АВБбШв, ВБбШв або ВВГнг-LS. Перші 2 типу - кабелі з бронею із сталевих стрічок, їх можна використовувати і для відкритої прокладки прямо в траншеї, без захисних труб.
Третій - неброньований тип. Його оболонки не поширюють горіння і показують низьке виділення диму. Рекомендований для прокладки там, де великі ризики виникнення пожежі. Наприклад, на території з дерев'яними будівлями або МАФами.
Буква "А" в маркуванні вказує на те, що жила з алюмінію. Буква відсутня - значить, жила мідна. Це позначається на ціні: з мідною жилою дорожче.
При покупці не забудьте, що для з'єднання кабельної лінії під землею повинні застосовуватися спеціальні муфти. Установку муфт краще довірити досвідченим фахівцям, які знайомі з технологією, нормами і мають відповідні інструменти.
Як вибрати спосіб прокладки силового кабелю в землі?
Кабель може прокладатися відкритим способом (на підсипку в траншеї) або в трубах. При виборі способу прокладки важливо враховувати:
 • тип кабелю (наявність броні);
 • глибина прокладки;
 • напруга лінії;
 • наявність навантажень на розтяг;
 • місце прокладки (близько введення силового кабелю в будівлю, в місці перетину з підземними конструкціями, на вільній трасі);
 • ризик проведення несанкціонованих земляних робіт на ділянці.
Для захисту силової кабельної лінії в землі рекомендується використовувати труби з ПВХ, ПНД, стали, азбестоцементу, але ні в якому разі не гофротруби.
При відкритому прокладанні відразу в землю, кабельну лінію потрібно захистити від можливих землерийних робіт шаром цегли поверх неї або сигнальною стрічкою.
Шари розташовуються в такій послідовності:
 • піщана підсипка на грунті;
 • силовий кабель;
 • шар піску близько 10 см;
 • ряд цегли або сигнальна стрічка.
Допускається тільки цілісний обпалений глиняний цегла.
Послідовність прокладки в землі
Заздалегідь розплануйте послідовність робіт, підготуйте інструменти і техніку. Важливо дотримуватися заходів електротехнічної безпеки. Послідовність прокладки:
 1. Скласти креслення лінії траншей.
 2. Розмаїття територію (кілочками, мотузкою).
 3. Розкопати траншею по розмітці.
 4. Очистити траншею від каменів, будівельного сміття (щоб уникнути можливих пошкоджень кабельної лінії).
 5. На дні траншеї зробити підсипку з піску.
 6. Вільно укласти кабель на піщану подушку з запасом по довжині або протягнути в труби.
 7. Виконати роботи по з'єднанню окремих ділянок кабельної лінії.
 8. Перевірити якість ізоляції (виміряти опір мегаомметром, дотримуючись правил безпеки.
 9. Зафіксуйте результати прокладки на фото (це полегшить завдання ремонту або заміни лінії в подальшому).
 10. Покладіть поверх кабельної лінії амортизаційну подушку з піску або чистого дрібнозернистого, м'якого грунту (10-15 см).
 11. Акуратно утрамбуйте.
 12. Покладіть поверх спеціальну сигнальну стрічку або шар цегли для захисту.
 13. Заповніть простір, що залишився траншеї землею.
 14. Зробіть підсумкові виміри опору ізоляції для контролю якості робіт.
важлива рекомендація
Перед тим, як приступити до прокладання кабелю в землі, обов'язково ознайомтеся з нормами державних і галузевих документів - ПУЕ, СНиП (ДБН), ГОСТ. У них ви знайдете точні вказівки, на якій відстані від різних об'єктів можна прокладати силовий кабель, на якій глибині і інші вимоги, від яких не можна відхилятися.
У підсумку, якщо ж ви не впевнені, що зможете самостійно прокласти силовий кабель в землі у відповідності з усіма нормами і технічними вимогами, то настійно рекомендуємо звернутися до фахівців компанії «Кластер», які володіють технічним оснащенням і досвідом у прокладанні трас «під ключ », тим самим позбавите себе від допуску можливих критичних помилок при проведенні робіт і в результаті заощадите час і гроші.